آلرژی‌زاهای خانگی را بشناسید

 


یکی از انواع آلرژی که سیستم ایمنی برخی افراد نسبت به عوامل محیطی واکنش بیشتری نشان می‌دهد آلرژی‌زاهای خانگی است و در نتسجه آن مراجعه به دکتر مهدی احمدی و یا متخصص گوش و حلق دیگر. این واکنش‌ها با علائم خاصی همراه است که ما با انواع حساسیت‌ها از آن نام می‌بریم.

 

زمینه وراثتی در این خصوص نقش دارد و البته عوامل محیطی هم در بروز حساسیت موثر است.

 

 

 

علل افزایش شیوع آلرژی در جهان چیست؟

 

زایمان به روش سزارین، مصرف شیرخشک یا شیر گاو، تغییر شیوه زندگی و زندگی شهر نشینی و تغذیه از مواد غذایی کارخانه‌ای.

 

 

انواع آلرژی کدام است؟

 

آلرژی‌های تنفسی ناشی از استنشاق و ورود مواد حساسیت‌زای موجود در هوا که از بینی تا ریه را می‌تواند در گیر کند. عوامل استنشاقی به دو دسته تقسیم می‌شود. عوامل فصلی که در فصل خاص مشکل ایجاد می‌کند که این عوامل در هوا وجود دارد. عوامل دائمی که در منزل هستند. آلرژی استنشاقی روی سیستم تنفسی تاثیرگذار است. ضمن این که روی پوست و مخاط هم اثرگذار است.

 

 

آلرژی، بیشتر چه کسانی را درگیر می‌کند؟

 

آلرژی بیشتر کودکان را درگیر می‌کند. عوامل آلرژی‌زا داخل منزل عبارتند از: ذرات سوسک، حشره‌ای به نام مایت و گازهای درون منزل مثل سوخت فسیلی، پشم، پر، چوب و... که در وسایل منزل یافت می‌شود. این موارد در تمام طول سال، فرد را تحریک می‌کند. بویژه در شب‌ها بیشتر وارد دستگاه تنفسی می‌شود.

 

 

در مورد مایت‌ها توضیح می‌دهید؟

 

مایت‌ها حشراتی هستند از خانواده کنه. بدن آنها سه دهم میلی‌متر قطر دارد. ذرات بدن و مدفوع آنها وارد هوا و محیط زندگی می‌شود. هر قدر خانه کهنه‌تر و سنتی‌تر باشد غلظت مایت‌ها بیشتر است. این موجودات در قالی، موکت، محیط گرم و مرطوب زندگی می‌کنند و تکثیر می‌شوند.

 

 

چگونه می‌توان با مایت‌ها مبارزه کرد؟

 

سمپاشی عادی روی آنها اثر نمی‌گذارد و باید با رعایت بهداشت محیط می‌توانیم به این هدف برسیم. خانه‌ها باید روزانه دو سه ساعت هواگیری شوند. بعلاوه جوشاندن آب نباید در خانه زیاد صورت گیرد؛ زیرا رطوبت داخل منزل را بالا می‌برد. ملحفه‌ها نیز باید هفته‌ای یکبار با ماشین لباسشویی با حرارت 60 درجه سانتی‌گراد شسته شوند و مقابل نور خورشید قرار بگیرند. مایت‌ها با چنگال‌های خود به الیاف می‌چسبند و با شست وشوی عادی با دست از بین نمی‌روند. پس نباید به کودکی که آلرژی دارد، عروسک پشمالو بدهیم، چون مایت‌ها در این عروسک‌ها رشد و تکثیر می‌یابند. سمپاشی سالانه به منظور از بین بردن سوسک‌ها و بستن سوراخ فاضلاب برای وارد نشدن سوسک نیز اهمیت دارد.