کبد چرب زنگ خطر ابتلا به دیابت است

 

پزشکان دانشگاه استانفورد در کالیفرنیا تاکید کردند کسانی که به بیماری کبد چرب مبتلا هستند، بیش از افرادی که کبد سالم دارند در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع دوم هستند.

 

نتایج یک سری آزمایشات جدید نشان داده است که مبتلایان به بیماری کبد چرب پنج برابر بیشتر با خطر ابتلا به دیابت نوع دوم مواجه هستند.

 

خبرگزاری شینهوا دراین باره گزارش داد: این پزشکان در آزمایشات خود روی 11 هزار و 91 داوطلب کره ای مطالعه کردند که معاینات پزشکی روی آنها انجام شده بود. این معاینات شامل غلظت انسولین ناشتا و آزمایشات فرا صوتی در ناحیه شکمی در ابتدای آزمایشات بودند. مطالعات تا 5 سال ادامه پیدا کرد و اطلاعات پزشکی مربوط به داوطلبان دنبال شد.

 

نتایج بررسی ها تایید کرد: بدون در نظر گرفتن فاکتور غلظت انسولینی، افرادی که مبتلا به کبد چرب بودند، خیلی بیشتر دچار مشکلات متابولیکی شامل افزایش گلوکز (قند خون) و افزایش غلظت تری گلیسیرید و کاهش کلسترول لیپوپروتئین پرچگالی می شوند.

 

دکتر سون کیم از متخصصان دانشگاه استانفورد و لیست پزشکان متخصص این دانشگاه و سرپرست اصلی این مطالعات تاکید کرد: بسیاری از بیماران و حتی درمانگرها تصور می کنند که چربی موجود در کبد فقط چربی است که وجود آن در کبد طبیعی است اما ما معتقدیم که وقتی بیماری کبد چرب در فردی تشخیص داده شد یک نشانه هشدار دهنده و زنگ خطر ابتلا به دیابت نوع دوم است.

 

شرح این مطالعات در نشریه انجمن آمریکایی پیشرفت علوم منتشر شده است.