ویتامین D می تواند از سرماخوردگی و آنفولانزا محافظت کند


 

براساس جدیدترین تحقیقات که در دانشگاه کویین ماری لندن انجام شد برای اولین بار مشخص شد که مکمل های ویتامین D می تواند از عفونت های حاد تنفسی از قبیل سرماخوردگی و آنفولانزا پیشگیری کند.

 

 

 

این مطالعه نشان می دهد که ویتامین D فقط برای سلامتی استخوان ها و عضلات مهم نیست بلکه می تواند در سلامتی عمومی نیز بسیار تاثیرگذار باشد.

 

 

در این مطالعه بالغ بر 11000 بیمار در 25 مرکز کلینیکی در 14 کشور مختلف از جمله انگلیس، امریکا، ژاپن، هند، افغانستان، بلژیک، ایتالیا، استرالیا و کانادا مورد بررسی قرار گرفتند.

 

 وقتی مطالعات انجام شده در هر کشور به تنهایی مورد بررسی قرار گرفت نتایج متناقضی بدست می آمد و تنها در برخی موارد تاثیر مثبت ویتامین D بر عفونت های تنفسی مشاهده می شد.

 

 

 

اما نتایج این تحقیق در مجموع نشان داد که مصرف روزانه یا هفتگی ویتامین D خطر عفونت های حاد تنفسی را در افرادی که کمترین سطح ویتامین D دارند را به نصف کاهش می دهد.

 

 

 

همچنین برای افرادی که سطوح بالاتر ویتامین D داشتند نیز فوایدی ایجاد شد هر چند تاثیرات بر روی آنها متوسط بود (10 درصد کاهش خطر).

 

 

 

تصور بر این است که ویتامین D می تواند از طریق افزایش سطح پپتیدهای ضد میکروبی درشش ها با عفونت های تنفسی مبارزه کند.

 

 

نتایج این تحقیق با این موضوع سازگار است که سرماخوردگی و آنفلوانزا در فصول زمستان و بهار، دقیقا فصل هایی که کمبود ویتامین D شایع تر است، بیشتر اتفاق می افتد.

 

 

 

نتایج این تحقیق در سال 2017 در مجله BMJ با اطلاعات کامل از لیست پزشکان متخصص مقاله  به چاپ رسید.