پرکاری تیرویید و چاقی در سالمندان

 

 

پرکاری تیروئید باعث افزایش وزن بعضی از سالمندان می‌شود

 

یک فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بعضی از سالمندان مبتلا به پرکاری تیروئید، نه تنها کاهش وزن پیدا نمی‌کنند، بلکه وزنشان بیشتر هم می‌شود.

 

دکتر حسن گنجی‌زاده زواره در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه لرستان، اظهار کرد: گاهی اوقات باورهای رایجی درباره تیروئید وجود دارد که کاملا اشتباه است.

 

وی با بیان اینکه بیشتر بیمارانی که تیروئیدشان مشکل دارد، گواتر (بزرگی غیر طبیعی تیروئید) ندارند، اضافه کرد: در بسیاری از موارد گواتر در بیمارانی دیده می‌شود که تیروئیدشان نه کم‌کار است و نه پرکار،اما به هر حال، گواتر علامت مهمی است و برای شناخت علت و درمانش باید هر چه زودتر به پزشک متخصص مراجعه کرد.

 

گنجی‌زاده تصریح کرد: چنانچه فردی دارای تیروئید کم‌کاراست، به آسانی نمی‌تواند وزن کم کند اما اگر مشکل تیروئید در این افراد درمان شود و با نظر پزشک خود رژیم بگیرید و تحرکشان را بیشتر کنند، نه تنها اوضاع تیروئیدتان بهتر می‌شود بلکه اضافه وزنشان نیز کاهش می‌یابد.

 

وی با بیان اینکه برخی افراد معتقدند چون به عارضه پرکاری تیروئید مبتلا هستند به افزایش وزن دچار نمی‌شوند، افزود:این مهم درست نیست چرا که بعضی از سالمندان مبتلا به پرکاری تیروئید، نه تنها کاهش وزن پیدا نمی‌کنند، بلکه وزنشان بیشتر هم می‌شود.

 

گنجی‌زاده بیان کرد: خیلی‌ها مشکل تیروئیدشان موقتی است و طبیعتاً درمان آنها کوتاه مدت است؛ به عنوان مثال بعضی خانم‌ها بعد از حاملگی دچار التهاب تیروئید می‌شوند و بعد از یک درمان موقت، حالشان خوب می‌شود و دیگر نیازی به مصرف دارو ندارند.

 

این فوق تخصص غدد و متابولیسم با تاکید براینکه  توده سرطانی فقط  در بین 5 تا 10 درصد بیمارانی که توده‌ای در تیروئیدشان لمس می‌شود وجود دارد، اضافه کرد: این که آیا جنس آن توده، سرطانی هست یا نه، فقط پزشکبا نمونه‌برداری از توده آن را تشخیص می‌دهد.

 

وی با اشاره به اینکه برخی افراد معتقدند که بیماری‌های تیروئید مختص خانم‌های مسن است، افزود: البته احتمال بروز مشکلات تیروئید بین 20 تا 25 درصد در زنان بالای60 سال وجود دارد اما دلیلی نیست که مابقی بانوان از این عارضه در امان باشند.

 

گنجی‌زاده با تاکید براینکه بیماری‌های تیروئید در زنان بیشتر دیده می‌شود،یادآورشد: بیماری تیروئید در بانوانی که سنشان بالا می‌رود و یا سیگاری می‌کشند و مخصوصاً پس از زایمان بیشتر دیده می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه بیشتر مشکلات تیروئید، مادرزادی است و طبیعتاً احتمال این که یک مشکل تیروئیدی را بین اعضای یک خانواده ببینیم، زیاد بوده ضمن این که اگر در منطقه‌ای، دسترسی به ید کم باشد، احتمال بروز مشکلات تیروئیدی بین ساکنان آن منطقه نیز بیشتر می‌شود، تصریح کرد: این جور مسائل، بعضی‌ها را به این اشتباه انداخته که بیماری‌های تیروئیدی بین اعضای یک خانواده یا بین ساکنان یک منطقه، از یکی به دیگری، سرایت می‌کند، اما جامعه پزشکی قاطعانه عنوان می‌کند که بیماری‌های تیروئید واگیر ندارند.

 

بهترین فوق تخصص غدد در تهران: برای اطمینان از سلامت بهترین کار این است که از سن 35 سالگی به بعد، هر 5 سال یک‌بار آزمایش خون بدهیم تا هورمون‌های تیروئیدمان کنترل و معلوم شود تیروئیدمان مشکلی دارد یا ندارد.