شیوه نگهداری صحیح از گوش ها

 
اگر به خوبی عفونتهای جزئی یا انسداد و گرفتگی گوش هایتان را بر طرف سازید همواره می توانید گوش هایی سالم و بی دردسر داشته باشید. فقط لازم است که اقداماتی ساده را رعایت کنید:

 

۱.گوشها خود به خود تمیز می شوند پس نیازی به فرو بردن گوش پاک کن و امثال آن در داخل گوش و اطراف آن نیست.

 

۲.بر وسوسه و میل خاراندن گوش های خارش دار غلبه نمایید چرا که در غیر آن صورت عفونت پخش می شود.

 

۳.همواره گوشهایتان را خشک نگه دارید. آب انباشته شده پشت موم و جرم گوش بروز عفونت می کند. بعد از دوش گرفتن و حمام کردن از پنبه بهداشتی آغشته به وازلین برای خشک کردن گوش ها استفاده کنید. پنبه بهداشتی به تنهایی مناسب نیست. چرا که آب را به سمت داخل گوش سوق می دهد.

 

۴.از همان شروع عفونت در بر طرف در بر طرف ساختن آن باانتخاب دکتر از لیست پزشکان متخصص کوشا باشید علائم عفونت عبارتند از:

 

خارشاحساس رطوبت داخل گوش و یا استشمام بویی از آن. اگر مشکلات گوش بیش از چند روز ادامه پیدا کردند حتما به پزشکتان مراجعه نمایید.

 

۵.موم و جرم گوش در برابر انواع عفونت ها حشرات و گرد و خاک به طور طبیعی از گوش ها محافظت به عمل می آوردو از خشک شدن مجرای گوش جلوگیری می کند. ولی در برخی از افراد تولید موم گوش بیش از حد صورت می گیرد و ممکن است داخل گوش ها پر از جرم سفت و تکه های سخت موم شود. در نتیجه گوش ها به این شکل مسدود می شوند.

 

قطرات داخل گوش  ـ که در داروخانه به فروش می رسند می توانند با نرم کردن موم ها و جرم ها مفید واقع شوند. گر چه گاهی اوقات تولید حساسیت سوزش و درد می کند. هم چنین می توانید به مدت چند روز متوالی چند قطره روغن زیتون داخل گوش بریزید تا موم و جرم نرم شوند.