انواع اختلالات غدد درون ریز

 

اشکال متفاوت زیادی از اختلالات غدد درون ریز وجود دارد. یکی از شایع ترین اختلالات غدد درون ریز در ایالات متحده آمریکا، دیابت می باشد.

 

سایر اختلالات غدد درون ریز عبارتند از:

 

 

عدم کفایت غده ی فوق کلیه ( آدرنال) : غده ی آردنال در این حالت مقدار خیلی کمی هورمون کورتیزول و گاهی آلدوسترون می سازد. علائم آن شامل خستگی،  ناراحتی معده، کم آبی، و تغییرات پوستی می باشد. بیماری آدیسون نوعی عدم کفایت آدرنال است. 

بیماری کوشینگ : تولید بیش از حد هورمون غده ی هیپوفیز باعث بیش فعالیت غده ی آدرنال می شود. وضعیت مشابه آن به نام سندرم کوشینگ نامیده می شود که ممکن است بویژه در کودکان  و افرادی  که داروهای کورتیکواستروئیدی با دوز بالا دریافت می کنند، رخ دهد.

 

ژیگانتیسم ( آکرومگالی) و سایر مشکلات هورمون رشد : اگر  غده ی هیپوفیز مقدار بسیار زیادی هورمون رشد بسازد، استخوان های کودک و بخش های بدن وی ممکن است به طور غیر طبیعی فورا رشد کنند و اگر سطح هورمون رشد بسیار کم باشد، ممکن است رشد قدی کودک متوقف شود.

 

پر کاری تیروئید : غده ی تیروئید مقدار بسیار زیادی هورمون می سازد، و باعث کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، عرق کردن و عصبی شدن فرد می شود. شایع ترین علت برای بیش فعالیت تیروئید، اختلال خود ایمنی است که بیماری گریوز نامیده می شود.

 

کم کاری تیروئید : غده ی تیروئید نمی تواند به حد کافی هورمون تیروئیدی بسازد، و باعث ایجاد خستگی، یبوست، خشکی پوست، و افسردگی می شود. غده ی تیروئیدی که فعالیت کمی داشته باشد،  می تواند باعث کند شدن رشد در کودکان شود. برخی انواع کم کاری تیروئید در زمان تولد ایجاد می شوند و تشخیص آنها بر عهده متخصص غدد می باشد.

 

کم کاری غده ی هیپوفیز : غده ی هیپوفیز مقدار کمی هورمون می سازد و یا اصلا  هورمونی نمی سازد. ممکن است بیماری های متفاوتی ایجاد کند. زنان دچار این اختلال ممکن است دچار توقف در عادت ماهیانه شوند.

 

نئوپلازی چندگانه اندوکرین (MEN I , II ) : این اختلالات نادر هستند، وضعیت های ژنتیکی هستند که در بستگان دیده می شوند و باعث ایجاد تومورهایی در پاراتیروئید، فوق کلیه، غدد تیروئید می شوند، و موجب تولید بیش از حد هورمون می شوند.

 

سندرم تخمدان پلی کیستیک ( کیست تخمدان) ( تنبلی تخمدان)  (PCOs) : تولید بیش از حد آندروژن با نمو تخمدان ها و هورمون های ترشح شده از تخمدان ها تداخل  دارد. این اختلال باعث ایجاد ناباروری می شود.

 

بلوغ زودرس : بلوغ زودرس غیرطبیعی زمانی رخ می دهد که غدد به بدن پیغام دهند تا هورمون های جنسی را زودتر از زمان مقرر ترشح کنند.